اخبار ویژه

کد خبر : 249993 تاریخ ثبت : 1398/8/19 09:29:00

مد شدن سبک سفر غربی در ایران

مد شدن سبک سفر غربی در ایرانسفر کردن سبک‌های متفاوتی دارد؛ یکی از آن‌ها رایگان‌سواری است که در آن فرد با پرداخت حداقل هزینه‌ می‌توانند به سراسر جهان سفر کند.

به گزارش آزادنما؛ در نزدیکی‌های جزیره قشم با یک کوله پشتی که مجهز هم به نظر می‌رسید در حال قدم زدن در کنار جاده بود، بعد از چند قدم در کنار جاده ایستاد و کاغذی که روی آن نوشته شده بود قشم را بالا آورد تا رانندگان بتوانند آن را مشاهده کنند.


از تهران تا جزیره قشم را همین گونه طی کرده بود، به همراه یک کوله پشتی و جستجو وسیله حمل و نقلی که مقصدش با او یکی باشد تا رایگان به مقصد رسد.

ایران را بهشت طبیعت گردی تلقی می‌کرد و به گفته خودش کل ایران را با یک کوله پشتی و کمترین هزینه‌ای که باورش هم سخت است سفر کرده است. او یک رایگان سوار یا به اصطلاح کلمه انگلیسی آن  هیچ هایک بود.

رایگان سواری، هیچ هایک، اتومرسی و ... نام‌های این سبک جدید از سفر که امروزه در ایران رواج پیدا کرده است و به ویژه در فضاهای مجازی نیز مخاطب‌های زیادی دارد و عکس ها و فیلم های زیادی از این افراد در این فضاها دیده می شود.

سفر به سراسر کشور و دنیا بدون پرداخت هزینه کرایه حمل و نقل که به آن رایگان سواری یا هیچ هایک می‌گویند، سبک سفری که در ابتدا در کشور‌های خارجی رواج پیدا کرده و تاریخچه مشخصی از اینکه اولین نفری که مبدع این سفر بوده است، نیست.

برداشتن یک کوله پشتی به همراه یک چادر یا کیسه خواب برای یک سفر طولانی، سفری هیجان انگیز و پر از اتفاقات پیش بینی نشده که می‌تواند برای افرادی که علاقه‌مند به این سبک سفر‌ها هستند هیجان انگیز باشد.

سفر بدون پرداخت هزینه برای حمل و نقل به نوعی که افراد در کنار جاده ایستاده و منتظر یک وسیله نقلیه که آن‌ها را تا به مقصد برساند منتظر می مانند، برای آن وسیله شخصی، کامیون، اتوبوس و ... فرقی نمی‌کند و تنها راهی برای رسیدن به مقصد مورد نظر آن‌ها باشد کافی است.

این سبک سفر از سوی افرادی که به اون جهانگرد و ایرانگرد هستند مورد انتقاد‌های زیادی قرار گرفته است، به طور مثال آن‌ها می‌گویند سفر کردن با این سبک اصلا برای افراد به صورت انفرادی و بانوان توصیه نمی‌شود و بهتر است که افراد دو یا سه نفر اینگونه سفر کردن را انتخاب کنند.

مد شدن سبک سفر غربی در ایران/ چگونه دنیا را رایگان بگردیم؟

آن‌ها می‌گویند هیچ هایک گردی برای افرادی که شجاع و هیجان را دوست دارند سفر مناسبی خواهد بود و برای آنان تجربیات زیادی به همراه خواهد داشت.

افراد هنگامیکه در کنار جاده منتظر می‌مانند تا وسیله نقلیه مناسبی برای رسیدن به مقصد خود پیدا کنند از زبان بدن خاصی استفاده می‌کنند تا رانندگان مطلع شوند که این فرد قصد پرداخت هزینه‌ای را ندارد و هیچ هایک است و بعضی از آن‌ها با نوشتن تابلویی در دستشان که نام شهر مقصدشان در آن است در کنار جاده منتظر می‌مانند.

جالب است بدانید که این سبک سفر در بعضی از کشور‌ها همچون چین و سنگاپور به دلایلی، قانونی تلقی نمی‌شود و در بعضی از کشور‌ها هنوز هم به رواج پیدا نکرده است.

عده‌ای هنوز با این سبک سفر آشنا نیستند و می‌توان گفت این سبک بیشتر در بین دوستداران طبیعت و افرادی که با طبیعت رابطه بهتری دارند و ماجراجو هستند مشاهده می‌شود.

علی یکی از افرادی است که به گفته خودش در سال حداقل دوبار این سبک سفر را انتخاب می‌کند او درباره‌ی تجربیاتش می‌گوید: سفر کردن به این شیوه با توجه به اینکه هزینه کمی خواهد داشت، اما سراسر تجربه، ماجراجویی و لذت است و این هم بگویم که بعضی اوقات سختی‌های خودش را هم دارد و فردی که اینگونه سفر می‌کند باید روحیه مقاوم و تحمل پذیری را داشته باشد.

این رایگان سوار با گله مندی از اینکه این نوع سفرها را مفت سواری تلقی می کنند، گفت: بعضی ها فکر می کنند افرادی که این سفر ها را انتخاب می کنند اوضاع مالی مناسبی ندارند و این طرز فکر اشتباه، این سفر یک سفر باستانی در حال رایج و استقبال است. 

از او خواستم که از تجربیات سختی که در این سفرهایش داشته است بگوید و گفت: در کنار لذت و شیرینی هایش سختی‌های را به همراه دارد مثلا یکبار که قصد سفر به جنوب کشور را داشتم در نزدیکی‌های بندرعباس یک روز کامل درحالیکه آب آشامیدنی و خوراکی کافی نداشتم کنار جاده را پیاده روی کردم تا در انتها یک کامیون که مقصدش با من مشابه بود من را تا مقصد رساند.

او ادامه داد: در سفر‌هایی این چنینی همیشه شانس با آدم یاری نخواهد کرد، ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد بنابراین افرادی که برای اولین بار قصد رایگان سواری را دارند هرگز تنها سفر نکنند و از تجربیات و همراهی فردی که قبلا هیچ هایک کرده است استفاده کنند.

این فرد که خودش را ایرانگرد می‌داند، گفت: در این راه بیشتر کامیون‌ها افراد را سوار می‌کنند، همراهی و استفاده کردن از تجربیات رانندگان کامیونی که از خاطراتشون می‌گویند جزء بهترین قسمت‌های قشنگ این سفرهاست. یک بار راه قم تا اصفهان را به همراه یکی از دوستان با راننده کامیونی همراه شدیم تا مقصد با او صحبت کردیم و او هم که حالا از تنهایی رها شده بود به گفته خودش انگار زودتر به مقصد رسیده است.

علی ادامه داد: سفر کردن به شکل معمول و به طور عادی یک تعداد محدودی از تجربه را به همراه خواهد داشت، اما اینگونه سفر کردن هزاران تجربه متفاوت کسب می‌کنید و با آدم‌های مختلف آشنا و رو به رو خواهید شد.

این سفر طرفدارانی دارد که از آن  استقبال می‌کنند و باتوجه به اینکه سفر کردن به این روش دارد در ایران بیشتر می‌شود بهتر است افراد از تجربیات سایر هیچ هایک ها که حداقل چندبار اینگونه سفر کردن استفاده کنند.

 


تجربیات افرادی که رایگان سواری می‌کنند

در بخش ایمن جاده منتظر سواری و وسیله نقلیه باشید، جایی که ماشین‌ها به راحتی می‌توانند به راحتی توقف کنند. تا هوا روشن است، به دنبال وسیله حمل و نقل برای رسیدن به مقصد خود باشید و از راننده‌ای که می‌خواهید سوار آن شوید اطمینان کسب کنید.

علاوه بر لوازم مورد نیاز برای سفر لوام ضروری همچون چادر، کیسه خواب، چراغ قوه یا هدلامپ به همراه داشته باشید.

حتما برای سفر خود برنامه داشتید و نقشه مسیری که قرار طی کنید با خود به همراه داشته باشید.

هنگام سوار شدن به اتومبیل به پلاک خودرو دقت کنید و هر لحظه از سفر خود را به یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستان اطلاع دهید، بهتر است که سوار ماشین‌هایی که به نظر خانواده هستند شوید و از ماشین‌های مشکوکی با چند مرد دوری کنید.

این سفر برای افراد مسن و کسانی که تحمل پیاده روی و سختی را ندارند مناسب نخواهد بود.

باتوجه به افزوده شدن علاقه‌مندان به این سبک سفر در ایران، اگر علاقه من هستید که اینگونه سفر کردن را تجربه کنید با رعایت نکات و استفاده از تجربیات افرادی که رایگان سواری می‌کنند، می‌توانید سفری با خاطرات شیرین برای خود رقم بزنید.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج