اخبار ویژه

کد خبر : 249990 تاریخ ثبت : 1398/8/18 18:04:16

تعطیلی 20 درصد واحدهای تولیدی در بوشهر/ پایتخت انرژی کشور فاقد شهرک صنعتی

تعطیلی 20 درصد واحدهای تولیدی در بوشهر/ پایتخت انرژی کشور فاقد شهرک صنعتیمدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوشهر با بیان اینکه 80 درصد واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی استان فعال هستند گفت: 20 درصد واحدها به دلایل مختلفی تعطیل هستند.

به گزارش آزادنما؛

مهدی صفوی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در بوشهر با اشاره به مجموعه فعالیت‌های شهرک صنعتی اظهار داشت: مجموعه همه فعالیت‌های شهرک‌های صنعتی نهایتاً به واگذاری زمین و امکانات به واحدها منجر می‌شود، کار ما این است که محدوده‌ای را شناسایی می‌کنیم که ظرفیت و پتانسیل ایجاد یک شهرک را داشته باشد و طی مطالعات ثابت می‌شود که فضا برای سرمایه گذاری وجود دارد و بعد از مطالعات شهرسازی و خیابان‌کشی و آوردن امکانات و تاسیساتی همچون برق، آب و مخابرات، تصفیه خانه‌ها و آتشنشانی و... برای واحدهای صنعتی است.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوشهر با بیان اینکه از شمال تا جنوب استان توانستیم نواحی و شهرک‌های صنعتی را ایجاد کنیم گفت: این آمادگی را داریم که در کمترین زمان و با کمترین تشریفات هر سرمایه گذاری که فعالیت آن با ضوابط ما همخوانی داشته باشد را پذیرش کنیم.

صفوی افزود: در حال حاضر مجموع مساحت زمین شهرک‌های صنعتی در استان بوشهر هزار و 200 هکتار است که تا کنون 400 هکتار آن را به شرکت‌ها و سرمایه گذاران واگذار کردیم و 800 هکتار هم با تمامی امکانات و کلیه تشریفات آماده واگذاری به متقاضیان و سرمایه گذاران است.

پایتخت انرژی کشور بدون شهرک صنعتی

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوشهر در پاسخ به این سؤال که کدم شهرستان‌های استان فاقد شهرک صنعتی هستند گفت: در شهرستان‌های عسلویه و جم شهرک صنعتی نداریم، البته در جم یک لایحه صنعتی را مطالعه کردیم و اراضی آن را به مساحت 30 هکتار به ما واگذار کرده‌اند که امسال ایجاد می‌کنیم؛ در عسلویه پیشنهادی برای ایجاد یک شهرک به مسؤولان منطقه ویژه انرژی پارس دادیم اما منطقه ویژه اعلام کرده که ضرورت ندارد و با توجه به اراضی که خود منطقه ویژه پارس دارد ضرورتی برای ایجاد شهرک صنعتی ندیدند.

وی با بیان اینکه نقش شهرک‌های صنعتی تأمین زیرساخت است افزود: حتی یک واحد هم در شهرک‌های صنعتی نداریم که به دلیل مسائل زیرساختی تعطیل شده باشد و همه واحدها چه تعطیل و چه فعال امکانات خود را دریافت کردند؛ برای ما مهم است که واحدها فعال باشند چون یک سری سیاست‌های حمایتی هم داریم و آن حمایت به تناسب جنس آن واحدها تعریف می‌شوند.

صفوی افزود: هر کسب و کاری ممکن است در یک زمانی با مشکلی مواجه شود و یا اینکه صاحب آن کسب و کار انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت نداشته باشد و یا به دلایل مالی که این معمولاً به دستگاه‌ها برمی‌گردد آن واحد تعطیل شود.

تعطیلی 20 درصد واحدهای تولیدی

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوشهر با بیان اینکه 80 درصد واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی استان فعال هستند گفت: 20 درصد واحدها به دلایل مختلفی که اشاره شد تعطیل هستند؛ همچنین حدود شش هزار نفر در شهرک‌های صنعتی استان بوشهر مشغول به فعالیت هستند البته به واسطه فصلی بودن برخی از شرکت‌ها و مشاغل، این آمار به صورت شناور در طول سال کم و زیاد می‌شود.

وی با اشاره به برخی حمایت‌های شهرک‌های صنعتی از واحدها افزود: در بحث آموزش واحدها، به طور نامحدود برای آنها دوره‌هایی را پیش بینی می‌کنیم و نیازهای آموزش و توانمندسازی نیروها را هر اندازه که نیاز داشته باشند به آن‌ها آموزش داده می‌شود؛ مشاوره به واحدها، بازرایابی و توسعه بازار، اعزام به نمایشگاه‌ها و تجهیز غرفه و تبلیغات از جمله خدمات و کمک‌های شهرک‌های صنعتی به واحدهای تولیدی است.

مشکلات بانکی مهمترین مشکل واحدهای تولیدی

صفوی عمده مشکلات شرکت‌ها و واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی را مشکلات بانکی دانست و گفت: سرمایه گذاران انتظار تعامل و انعطاف بیشتری از بانک دارند. بانک‌ها در سود تسهیلات هر اندازه که بتوانند نرخ‌ها را برای تولیدکننده پایین بیاورند به سود تولید است.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوشهر مشکل دیگر واحدهای تولیدی را در تأمین وثیقه برای دریافت تسهیلات بانکی دانست و افزود: بانک‌ها این زمینه انعطاف بیشتری داشته باشند چراکه یکی از مهمترین مشکلات تولیدکنندگان در گام نخست تأمین وثیقه برای اخذ تسهیلات از بانک است که این برای تولیدکنندگان به نوعی به یک چالش تبدیل شده است.

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
 • پربازدیدترین
 • پربحث ترین
 • آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟

  - نتایج