اخبار ویژه

کد خبر : 249963 تاریخ ثبت : 1398/8/14 15:10:29

ایجاد شبکه ملی اطلاعات در شرایط جنگ سایبری لازم و ضروری است

ایجاد شبکه ملی اطلاعات در شرایط جنگ سایبری لازم و ضروری استمدیر مرکز سواد رسانه استان تهران گفت: در شرایط جنگ سایبری چاره‌ای جز ایجاد شبکه ملی اطلاعات برای حراست از اطلاعات زیرساختی کشور و همچنین اطلاعات شخصی و محرمانه شهروندان نداریم.

به گزارش آزادنما به نقل از خبرگزاری فارس؛ محمد پای‌بست ظهر دوشنبه در جمع نخبگان و متخصصان صنعت نفت و گاز در عسلویه به مناسبت هفته پدافند غیرعامل اظهار داشت: با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری، به صفر رساندن تهدیدات ممکن نیست، اما با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات درصد عمده‌ای از حملات پیش از تولد در ندفه خفه می‌شود.

مدیر مرکز سواد رسانه استان تهران بیان کرد: پدافند نقطه مقابل آفند به معنای ضد حمله یا دفاع به منظور دفع و خنثی‌سازی حملات دشمن بکار گرفته می‌شود و به دو قسمت پدافند عامل یا نظامی و پدافند غیرعامل یا غیرنظامی تقسیم می‌شود.

مدرس حوزه رسانه و فضای مجازی افزود: پدافند سایبری در واقع همان پدافند غیرعامل از جنس سایبری محسوب می‌شود که به معنای پیشگیری و دفاع در مقابل تهدیدات و حملات سایبری دشمن بکار گرفته می‌شود.

پای‌بست اضافه کرد: پدافند سایبری علی‌رغم ماهیت غیرعامل بودن می‌تواند به بستری برای شکل‌گیری پدافند عامل در مقابل حملات نظامی دولت یا دولت‌های متخاصم نیز تبدیل شود به‌گونه‌ای که دشمن با حملات سایبری خود روی از کار انداختن زیرساخت‌های کشور تمرکز می‌کند و با ایجاد نارضایتی عمومی و اجتماعی کشور را به سمت هرج‌ومرج برده و نهایتاً با جنگ تسلیحاتی به سمت فروپاشی سیاسی نظام حاکم پیشروی می‌کند.

کارشناس رسانه و فضای مجازی گفت: امروزه پدافند سایبری جایگاه خود را در دنیا پیداکرده است به‌نوعی که در کنار ارکان آفندی و پدافندی دریایی، هوافضایی و زمینی، رکن پنجم سایبری نیز به وجود آمده است.

وی تصریح کرد: در مبحث پدافند سایبری با دو واژه دفاع سایبری و امنیت سایبری آشنا می‌شویم که متفاوت با یکدیگرند، تهدیدات سایبری که توسط دولت‌ها صورت می‌گیرد عامل شکل‌گیری دفاع سایبری و تهدیداتی که توسط دولت‌ها شکل نگیرد در حوزه امنیت سایبری تعریف می‌شود.

پای‌بست با بیان اینکه استاکس نت اولین سلاح سایبری دنیا بود که در سال ۲۰۱۰ علیه تأسیسات هسته‌ای ایران باهدف دست‌کاری در سانتفیوژها بکار گرفته شد اضافه کرد: جنگ سایبری جنگ ثانیه‌هاست و جوان ایرانی امروز اثبات کرده که مرد مقابله با این شبیخون قرن بیست و یکم است به‌گونه‌ای که خنثی‌سازی حملات مکرر به تأسیسات نفتی و زیرساختی کشور، دشمن را به‌شدت سردرگم و حیرت‌زده کرده است.

مدیر مرکز سواد رسانه استان تهران گفت: امروزه ناامنی اطلاعات و داده‌ها باعث ایجاد بازار بزرگ بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری برای مقابله با تهاجم هکرهای متخاصم و سودجو شده است.

طراحی فرایندهای حفاظت از اطلاعات مالی شهروندان امری ضروری است

وی اظهار داشت: اکنون که ۹۷ درصد پول کشور الکترونیکی شده است، طراحی فرایندهای حفاظت از اطلاعات مالی شهروندان امری ضروری است.

مدرس حوزه رسانه و فضای مجازی خاطرنشان کرد: فضای سایبری باعث از بین رفتن جغرافیا شده است و برای تأمین امنیت داده‌ها ملزم به ایجاد یک قلمرو هستیم که شبکه ملی اطلاعات با پیوست پدافند سایبری خود این زیست‌بوم مناسب را برای ما فراهم می‌کند.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه
  • پربازدیدترین
  • پربحث ترین
  • آخرین اخبار
    نظرسنجی
    آیا از قالب سایت راضی هستید؟

    - نتایج