اخبار ویژه

کد خبر : 250692 تاریخ ثبت : 1398/9/23 00:24:30

«ملسوخته» فاقد آب سالم و جاده دسترسی/ 4 دانش‌آموز روستا امیدوار به آینده

«ملسوخته» فاقد آب سالم و جاده دسترسی/ 4 دانش‌آموز روستا امیدوار به آیندهبسیاری از مردم روستای ملسوخته به دلیل مشکلاتی مانند نداشتن آب آشامیدنی سالم و بهداشتی و جاده دسترسی به شهر مهاجرت کرده‌اند.

به گزارش آزادنما؛

روستایی کوچک و کم‌‎جمعیت به نام ملسوخته در فاصله 21 کیلومتری مرکز بخش بردخون و در غرب جاده ساحلی بوشهر به دیر واقع شده است و با جاده‌ای شنی به مسیر اصلی متصل می‌شود.

بیشتر اهالی آن اقوام و فامیل کشکولی دارند و سرشار از انگیزه، امید و طراوت هستند و باورهایی پاک و صاف به گذشته و اعتقادات خود دارند و با وجود همه سختی‌ها و ناملایمات دست از آرمان‌ها و اهداف خود نکشیده‌اند و ثابت و مستحکم همچنان ایستاده‌اند.

جمعیت روستا 29 نفر شامل 15 مرد و 14 زن است که 22 نفر باسواد و هفت نفرشان بی‌سواد هستند و شغل کشاورزی، دامداری و صیادی دارند و با همه کمبودها دست از دیار خود برنداشته  و چراغ ملسوخته را روشن نگه داشته‌اند.

مدرسه تنها مرکز دولتی روستا در سال 61 با تلاش و مشارکت جهادسازندگی وقت، اداره آموزش و پرورش، خیرین، دلسوزان و اهالی فرهنگ‌دوست روستا ساخته شده  و در سال 96 به همت شرکت متانول کاوه شهرستان دیر اتاقی به مساحت 30 مترمربع در حاشیه اتاق قبلی احداث شد و تجهیزات نو و هوشمند برای آن تأمین شد.

پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران بر فراز دبستان امت ملسوخته برافراشته شده است و مردم این دیار به عنوان مرزداران ایران اسلامی همواره هوشیار و بیدار از مرزهای کشور پاسداری می‌کنند.

رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه بردخون در بازدید از این مدرسه گفت: نگاه آموزش و پرورش به همه مدارس به‌ویژه در مناطق و روستاهای محروم و دورافتاده بر توجه و حمایت همه‌ جانبه است تا دانش‌آموزان این روستاها بتوانند از فرصت‌های آموزشی و پرورشی بهره کافی ببرند.

ظهیر محمودی افزود: ساخت فضاهای آموزشی، تجهیز مدارس و تأمین امکانات، به کارگیری نیروهای مجرب و کاردان، رفع نیازها و بازدیدهای مستمر در راستای نگاه بدون‌ تبعیض به مدارس روستاهای دور افتاده و محروم است.

وی دبستان امت روستای ملسوخته را از مدارس پویا در منطقه دانست و اضافه کرد: دانش‌آموزان این مدرسه همواره باانگیزه و نشاط، با وجود همه مشکلات و دشواری‌ها همگام با سایر مدارس تحصیل می‌کنند و چهار دانش‌آموز با تلاش مدیر و آموزگار خود به اهداف بلند فردا امید دارند.

دانش‌آموزان دبستان کوچک امت آرزوهای بزرگی دارند، علی‌اصغر و زهرا کشکولی، عباس میدری و یاسمن کاظمی شاد و با نشاط و به امید فردای روشن تحصیل می‌کنند.

آنان دوست دارند در آینده دکتر، مهندس یا معلم شوند تا بتوانند روستا و زادگاه خود را بسازند و به مردم این دیار خدمت کنند و البته این آرزوها دور از دسترس نیست اما نیاز به اندک حمایت و همراهی دارند.

از ابتدا تاکنون 24 مدیر - آموزگار در این مدرسه خدمت کرده‌اند و اکنون حسین محمدی آخرین سال خدمت خود را در این دبستان سپری می‌کند و عاشقانه به دانش‌آموزان درس می‌دهد و اثری از خستگی در او دیده نمی‌شود.

دبستان امت روستای ملسوخته عمری 37 ساله دارد و در این مدت دانش‌آموزان زیادی در آن تحصیل کرده‌اند و وارد جامعه شده‌اند و سنگ‌سنگ آن پیام‌هایی خاطره‌انگیز دارد.

مردم این دیار خوشحال هستند که فرزندان‌شان تا ششم ابتدایی در روستا درس می‌خوانند و سال‌ها پس از راه‌اندازی مدرسه، این دبستان پذیرای دانش‌آموزان زیادی بود اما به تدریج مردم روستا به‌خاطر عدم وجود شغل و برخی مشکلات به شهرها و روستاهای دیگر مهاجرت کردند و از جمعیت آن کاسته شد.

روستای ملسوخته سابقه‌ای بیش از 100 سال دارد و پیش از این در ردیف روستاهای پرجمعیت منطقه بوده اما به دلیل مشکلاتی نظیر نداشتن آب آشامیدنی سالم و بهداشتی، نداشتن جاده دسترسی به دریا و راه ارتباطی، تعدادی از مردم مهاجرت کرده‌اند و اکنون نیز از داشتن تلفن، اینترنت و حتی شبکه‌های صدا‌وسیما محروم هستند و مردم به‌ویژه دانش‌آموزان به‌ جز مدرسه فضای خاصی برای تفریح ندارند و به علت مشکلات ممکن است این جمعیت نیز روستا را ترک کنند.

گزارش: نامجو زحمتکش/فارس

اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه
  آخرین اخبار
  نظرسنجی
  آیا از قالب سایت راضی هستید؟
  بله 100%
  خیر 0%
  بازگشت